Úvodní foto

06.02.2014

Ostatní

Autor:

redakce

Proč si Bohemka vybrala právě turecký Belek

Na otázky odpovídal ředitel klubu Ladislav Valášek.<br />

Fanouškům v tomto týdnu na klubovém webu a na sociálních sítích přinášíme informace s fotografiemi ze zahraničního soustředění, které připravujeme ve spolupráci s vedoucím mužstva a sportovním sekretářem Liborem Koubkem. Postupně doplňujeme také o informace od dalších účastníků soustředění v Turecku. Dnes na naše otázky odpovídal ředitel klubu Ladislav Valášek, který je také s naší bohemáckou výpravou v Beleku.

Proč si Bohemka pro přípravu na boje o záchranu vybrala právě soustředění v Turecku?
Těch důvodů bylo více. A více bylo rovněž kriterií, podle kterých se rozhodovalo z celoklubových hledisek. Rozhodně nešlo jen o módní vlnu k napodobení českých klubů, se kterými jsme cestovali v jednom letadle. Vždy se musí posoudit především odborné sportovní potřeby, parametry a požadavky, které jsou v každém klubu trochu jiné s ohledem na momentální situaci, ambice, tradice, finance atd. Samozřejmě pečlivě se musí vyhodnotit podmínky v místě soustředění, zvážit celkové náklady a přínosy, zajistit potřebné finanční zdroje a celkově koordinovat nejen konkrétní smlouvy, ale hlavně pak také zajistit jejich realizaci a kontrolu na místě, včetně přípravných mezinárodních zápasů. Zjednodušeně řečeno, v boji o záchranu v první fotbalové lize se musí udělat maximum a také se nesmí podcenit žádná maličkost, tedy ani v rámci zahraničního herního soustředění. Jsme opravdu rádi, že díky majitelům klubu a aktivnímu přístupu představenstva se podařilo toto turecké soustředění pro Bohemku realizovat.

O soustředění v Turecku a o výběru partnerské agentury rozhodl tedy dobrý poměr kvality a ceny?

Jistě, to je základ, jakož i potřebné reference a garance k zajištění takových akcí v zahraničí. Uvnitř i vně klubu jsou potřebné znalosti a zkušenosti, bez toho se fotbal na vrcholové úrovni nedá dělat, tedy ani realizovat zahraniční soustředění. Bohemka několik let nebyla letecky na zahraničním herním soustředění a využívala pouze slovenské klima, zázemí a soupeře. To mělo své, především ekonomické, výhody a zvláště ve druhé lize to navíc umožňovalo snadnější přechod na nevyhřívané trávníky. V Gambrinus lize, kde se jednak začíná dříve, a jednak jsou povinné vyhřívané trávníky, se herní soustředění v lepších klimatických podmínkách a s kvalitní infrastrukturou - jaké nabízí například Turecko - stává nutností. Stejně jako princip hospodárnosti, na plýtvání téměř nikdo nemá, natož menší české ligové kluby.

Jistě ale nejde pouze o příznivé klima a dobré travnaté plochy…
Samozřejmě, jde i o celkovou komplexnost, kvalitu a disponibilitu tréninkových ploch a hřišť k přípravným mezinárodním utkáním, o celkové tréninkové zázemí, včetně zařízení pro fitness a rehabilitační proces. Jde samozřejmě také o zajištění potřebných vyspělých sparingpartnerů pro přípravná utkání. To je velmi důležité, protože jinak kvalitní hotelové a sportovní zázemí lze najít i v jiných zemích nebo za určitých okolností i v České republice, například když je příznivá zima. Ale zahraniční mužstva však lze v tak koncentrované podobě a v daném časovém bloku najít už daleko obtížněji. Protože taková koncentrace fotbalových mužstev z různých zemí (a tedy i s různými způsoby a styly hry) je kolem Antalye opravdu obrovská. V průběhu zimního přípravného období se zde vystřídá přes tisíc týmů a když se započítají i juniorské a mládežnické týmy, které do Turecka na přípravu v zimním období přijíždějí, jde prý až o 1 500 fotbalových týmů! Jen naše partnerská agentura organizuje přípravné kempy v Turecku pro cca 120 týmů ročně, takže má velké zkušenosti a potřebné kontakty.

Osobní kontakty tedy rozhodují také o soupeřích, se kterými se během soustředění utkáme?
Ano, fotbal je byznys mezi lidmi, lidé nejsou stroje a čím lepší má klub a pořádající agentura image a kontakty, tím lépe se dají všechny věci zařídit, tedy i přípravná utkání. Ale takové kontakty se nerodí takzvaně přes noc a vždy je třeba prokázat vzájemnou profesionalitu a celkovou korektnost. Samozřejmě, čím větší klub a čím častěji cestuje do zahraničí, zejména na mezinárodní soutěžní utkání UEFA, tím větší kredit, respekt a atraktivnost má. Tedy má i lepší, stabilnější a vlivnější kontakty a možnosti. Stručně řečeno, tak to ve světovém sportu i byznysu chodí. Svět se nepřizpůsobuje nám, ale my se musíme přizpůsobit světu.

Výběr a plán přípravných utkání tedy závisí na renomé klubu a momentálním postavení v ligové soutěži?
Svým způsobem ano, i když žádné dogmatická schémata neexistují. Vždy jde o individuální přístup a také o konkrétní preference trenérů a sportovních ředitelů, či manažerů dotyčných klubů, aby vůbec došlo k dohodě. Například se bere v potaz nejen způsob hry, se kterým chce, či musí být mužstvo na herním soustředění konfrontováno. Dále se bere ohled na stav zapracovávání nových hráčů, kteří přicházejí ze zahraničních klubů, či z mládežnické základny do mužstva. Nebo jde o specifické požadavky celkové koncepce týmové kultury a takzvaného team-buildingu, tedy budování potřebné soudržnosti, pevnosti, pružnosti a odolnosti mužstva, hráčů a realizačního týmu pro jarní sezonu a podobně.

Jde tudíž i o lepší možnosti poznání hráčů nejen z hlediska výkonnosti, ale také charakteru a loajality ke klubu?
To určitě, trenéři, celý realizační tým i lidé z vedení klubu se při delším společném pobytu v cizím prostředí nejen více poznají, ale také si ověřují, jak se na sebe mohou spolehnout v neznámém a měnícím se prostředí, jak v rychlém sledu dokáží reagovat nejen na tréninkovou zátěž, ale i na příznivé, či nepříznivé výsledky utkání, respektive na stavy utkání v jednotlivých časových blocích, které se pak vyskytnou v soutěžních utkáních. Například jak si vyzkoušet způsob vstupu do utkání, jak vyvinout závěrečný tlak k vyrovnání, či otočení konečného výsledku utkání, jak udržet určitý stav do poločasu nebo do konce utkání. Jak nacvičit různé standardní situace, přechodové fáze a kombinační souhru a součinnost. Jinak řečeno, herní soustředění je také jakousi herně-taktickou laboratoří, ve které si trenéři a další specialisté sportovního úseku zkouší s hráči a celým týmem různé varianty. Jsem rád, že se nové posily Ivan Lietava, Lukáš Pauschek, Erich Brabec a samozřejmě také oba litevští hráči Egidijus Vaitkunas a Mantas Kuklys rychle adaptují, aktivně a všestranně se integrují do našeho mužstva.

Takže výsledky přípravných utkání nejsou nyní prvořadé…
V profesionálním fotbale jde o výsledky vždycky. Každé profesionální mužstvo musí chtít vyhrávat každé utkání, jinak nebude mí úspěchy, peníze ani slávu. Na druhé straně v této fázi přípravy, jak bylo již naznačeno, nejde jenom o samotný výsledek přípravného utkání. Jde také o celý proces, který k němu vede a analýzu případných problémů, chyb a nedostatků v daném utkání, aby se pak podobné chyby a omyly neopakovaly v soutěžních utkáních, i když samozřejmě také samotný soutěžní fotbal je o chybách a jen ten, kdo jich udělá méně než soupeř, ten boduje, ten vítězí a udrží se v lize nebo se stane mistrem.

I proto zahraniční kluby i na herních soustředěních využívají moderní technologie?
Logicky, právě na soustředěních v zahraničí je vidět ta takzvaná neviditelná část fotbalu. Lze srovnávat kam se moderní fotbal v tom kterém klubu či zemi dostal a jaké trendy se prosazují nejen při utkáních, ale také v samotném procesu přípravy. Zapojení nejmodernějších pomůcek a nejvyspělejších technologií v poslední době opravdu dosahuje vysokou úroveň a zde má nejen Bohemka, ale i další české kluby, co dohánět.

Například všechny tréninky a utkání si zahraniční kluby natáčejí na DVD.
Nejen to, mají další softwarové a hardwarové platformy a specialisty k jejich analyzování a dalšímu využití. Jejich štáby jsou celkově daleko větší, strukturovanější a vybavenější, než ty naše české. Stále častější je i zapojení mezinárodních interních či externích specialistů. Profesionální fotbalový tým dneška je prostě úzce propojen s moderní technikou, se špičkovými odborníky mnoha oborů, včetně medicíny, rehabilitace, fyzioterapie, dietologie a tak dále. To vše stojí nemalé peníze, ale prostředky vynaložené v této oblasti se všem nakonec vyplatí, tedy nejen samotným hráčům a trenérům, ale i majitelům klubů a dalším investorům či partnerům. Jen zdraví, výkonní a morálně silní hráči a trenéři mohou uspět ve stále větší mezinárodní konkurenci. Jen z takových hráčů a trenérů se skládají ty vítězné a tedy úspěšné týmy, jak si přejí jejich fanoušci.

A takové týmy chtějí také sponzoři, reklamní partneři a média…
To rozhodně. I proto na zahraničních soustředěních kluby většinou doprovázejí celé mediální štáby a často také sponzoři a skupiny fanoušků. Jindy se k fotbalovému týmu připojují také alespoň ti fanoušci či partneři, kteří v době tréninků mužstva hrají golf a sledují jen přípravná utkání týmu, tak tomu bývá u zahraničních klubů, postupně už i u některých českých prvoligových klubů, kde navíc také řada hráčů, trenérů či funkcionářů hraje golf.

Bohemka má také golfový doprovod či golfovou část programu?
Ne, Bohemka je stále ten menší a skromný klub, který zahraniční herní soustředění pojímá výlučně fotbalově. Žádné sponzory či funkcionáře-golfisty zde v Turecku nemáme. A myslím, že z hráčů momentálně snad pouze nová posila do středu obrany Erich Brabec hraje ve volném čase golf a někteří naši mladší hráči zvažují, že v budoucnu chtějí golf využít jako doplňkový sport a relaxační aktivitu. Příště tedy ta naše golfová skupinka může být větší, zvláště když...

Když se Bohemka zachrání v Gambrinus lize?
Samozřejmě, záchrana v Gambrinus má vždy velký a důležitý multiplikační efekt, tedy nejen ve sportovní, ale i ve finanční a v obchodně-marketingové oblasti. Golfové kontakty a programy se mohou brzy hodit, jako se hodí jiným špičkovým fotbalovým klubům. Pokud se podaří brzy dořešit staré soudní spory, inkasovat peníze ze Schalke 04 za přestup Jana Morávka a s MČ Praha 10 se dořeší stadion v Ďolíčku, může Bohemka opravdu nastartovat novou a daleko úspěšnější a stabilnější etapu. Jistě k velké radosti všech svých skvělých fanoušků, kteří si to za svoji věrnost klubu bezesporu opravdu zaslouží.

A pak bude možno pokročit třeba také v projektu spolupráce se zeleno-bílými kluby v zahraničí…
To jistě také, však jsme i zde v Turecku o tom také s některými důležitými lidmi jednali. Tento projekt nelze ale nějak uměle uspěchat, natož nějak zveličit, či podcenit. Své praktické a dlouhodobější plody ale přinese jenom tehdy, pokud bude zdravě, férově a strukturovaně pochopen. Zde nejde míchat jablka s hruškami. Jiné cíle, dimenze, nástroje, formy či kritéria musí mít taková spolupráce ve sportovní oblasti a jiné v oblasti obchodu a marketingu a ještě jiné v oblasti fanouškovské komunikace a kooperace.

Zpět ještě k programu v Beleku. Co kromě vlastních tréninků a utkání v Beleku patří do Vaší pracovní náplně?
Především se sportovním ředitelem Tomášem Požárem, ale i s místopředsedou představenstva Vladislavem Suchým sledujeme jiná mužstva, která jsou zde v Turecku na soustředění. Samozřejmě i ta česká mužstva, která jsou blízko nás a se kterými budeme letos bojovat o záchranu. Jednáme také s hráčskými agenturami z České republiky i ze zahraničí, které jsou zde také velmi aktivní a v hojném počtu. Jde také o kontakty s agenty, kteří se specializují právě na organizaci přípravných kempů a přípravných utkání. Nebo jde o pracovní kontakty s trenéry, manažery, či majiteli zahraničních klubů a to nejen o tom, jak hrají a trénují, ale také jak řídí své kluby, jak investují, jak pěstují mezinárodní kontakty a jaké uplatňují novinky v oblasti stadionů, tréninkových center, sportovní vědy a výzkumu, v obchodu a marketingu, ve vzdělávání svých zaměstnanců, ve spolupráci s fanoušky a tak dále.

Děkujeme za rozhovor.

V mezidobí vám samozřejmě další zprávy o trénování a přípravných zápasech zprostředkujeme ve spolupráci s Liborem Koubkem a dalšími členy realizačního týmu našeho A-mužstva, včetně aktuálních fotogalerií i dalších postřehů hráčů a členů realizačního týmu.