Úvodní foto

14.06.2002

Ostatní

Autor:

Petr Sýkora

FC BOHEMIANS PRAHA 1993 / 1994

Po úspěšném barážovém souboji o 1. ligu s Jabloncem si hráči Bohemky chvíli užívali dovolenou, ale již 5. července začala příprava na novou ligovou sezónu...

Klokani pobývali zpočátku v brandýsském Sportcentru, kde polykali první tréninkové dávky. Odcestovali i do německého Bambergu, kde sehráli několik přátelských střetnutí s regionálními mužstvy. Na turnaji v Nové Včelnici jsme prohráli s Jindřichovým Hradcem na penalty a rozhněvaný trenér Packert uděloval "mastné" pokuty. Sportovním ředitelem klubu se stal ambiciózní Dalibor Lacina, dříve působící ve Spartě. Bohemians získali i nového sponzora - investiční firmu Passerinvest.

I před touto sezónou se v kádru Bohemians událo hodně změn: Odešel tvůrce hry Pavlík do Viktorie Žižkov, Mlejnek do zahraničí, Brajer, Hrdlička a Bedlivý přešli do klubů z nižších soutěží, na hostování byli uvolněni Kaišev s Kolaříkem, mezi vojáky z Karlových Varů musel jít Lang. Povedly se i některé posily: Bochnovič z Nitry měl za úkol nahradit Pavlíka, stoper Kamenický přišel z Mladé Boleslavi, stejně tak jako středopolař Sedláček, Robert Neumann se vrátil z vojny v Chebu.

Před zahájením 1. ligy Bohemka zvítězila v Českém poháru na hřišti Písku 4:0 (Špak, Sanytrník, Vlček, Neumann), v generálce podlehla na hřišti Dunajské Stredy 0:1 a prvoligové boje mohly začít. Klokani si dali cíl odpovídající jejich možnostem - umístit se celkově do 10.místa.

Pro sezónu byli připraveni tito hráči: brankáři Juraj Šimurka, Radek Cimbál a Antonín Kinský, obránci Libor Čihák, Marcel Litoš, Jaroslav Kamenický, Luděk Klusáček, Tomáš Urban a Miroslav Chytra, záložníci Marián Bochnovič, Vladimír Sadílek, Vítězslav Lavička, Vladimír Sedláček, Marek Smola, David Šindelář a Stanislav Vlček, do útoku Jan Sanytrník, Robert Neumann a Alojz Špak. Trenér Petr Packert, asistenti Zdeněk Hruška a Zdeněk Andrlík. Předseda klubu Zdeněk Svoboda, manažer Dalibor Lacina.

V 1. kole do ďolíčku přijela v roli favorita Sigma Olomouc, ale nestačila se divit. Již v úvodu otevřel skóre zápasu z velkého úhlu mladičký Vlček, Sanytrník ještě v první půlhodině křížnou střelou zvýšil. Olomoučtí sice do poločasu snížili, ale Bohemka podala ve 2. půli výborný bojovný výkon a po zásluze vítězství 2:1 uhájila.

A jeli jsme dál, o týden později klokani otočili zápas na Julisce a zvítězili nad Duklou 2:1 (2x Neumann). Fanoušci Bohemky to Dukle osladili: "To máte za baráž" znělo dlouho stadiónem. Trenér Petr Packert dokázal mužstvo skvěle stmelit, pomohly mu k tomu i úspěšné barážové boje a i když Packert jezdil k zápasům pouze se čtrnácti hráči, Bohemka byla v úvodu sezóny k nepoznání.

V Českém poháru jsme ale měli kliku, po remíze 1:1 (Špak v 85.minutě) jsme na penalty zvítězili na hřišti divizního Tábora. V lize to ale zase byli bojovní klokani, Vítkovice se v ďolíčku skoro nepodívali na polovinu Bohemky, ale "fotbal nemá logiku", jak tvrdí pan Pospíchal. Bohemka dala z přehršle šancí jen jednu - Sanytrník, hosté pak dokázali v předposlední minutě vyrovnat ze své jediné příležitosti… - 1:1.

V dalším kole bylo na programu vršovické derby v Edenu a sebevědomí slávisté nám předpovídali výprask. Klokani ale předvedli prvotřídní výkon a ve vynikajícím zápase zvítězili 3:2. Výjimečně uvádím sestavu klokanů: Šimurka - Urban - Čihák, Kamenický, Litoš - Vlček, Sedláček, Bochnovič (Lavička), Neumann - Špak (Chytra), Sanytrník. Kuka sice dostal Slavii po Bochnovičově hrubce do vedení, Sanytrník o chvíli později nadvakrát překonal Jánoše v brance sešívaných a Špak se poté báječně trefil z přímého kopu. Šmicer ale zařídil ještě do půle vyrovnání. Druhý poločas nás Slavia přimáčkla na naší polovinu, ale obrana, skvěle organizovaná Urbanem, odolala a v závěru zápasu si míč vyměnili Sanytrník s Vlčkem a Sanitka "odhoukal" klokaní vítězství 3:2. Začalo se mluvit o klokaním zázraku a o magii trenéra Packerta. To byl balzám pro duše fanoušků po minulé sezóně…

Další na porážku - Liberec. Do Vršovic přijel pro bod, klokani se dlouho nemohli prosadit. Jaroslav Kamenický se ke konci prvního poločasu rozhodl najít od půli hřiště centrem Špaka, centr mu trochu uletěl a spadl až do branky zoufalého libereckého Maiera. Sanytrník pak ve 2. půli výhru 2:0 potvrdil. V prvních pěti kolech jsme ztratili jediný bod a v tabulce jsme se vyhřívali na neuvěřitelné 2. příčce.

Bohužel každá série má svůj konec a i přesto, že jsme v Plzni dvakrát vedli, s domácími jsme neuhráli ani bod - 2:3 (Špak, Neumann). Představy trenéra Packerta od 1. kola nesplňoval Bochnovič, proto bylo po tomto kole rozhodnuto, že se po podzimu vrátí zpět na Slovensko.

V 7. kole k nám přijely České Budějovice a bohužel si odvezly bod za remízu 1:1 (Špak), když hosté hráli od 2. minuty pouze o deseti hráčích, bod jim vyčaroval Poborský po vynikající individuální akci. Pokles formy klokanů pokračoval - ve Zlíně jsme zaslouženě podlehli 1:4 (Vlček), i zkušený Šimurka neudržel nervy v kabině (měl i rodinné problémy) a Packert ho pak nechal delší dobu odpočívat - nahradil jej Cimbál.

V dalším pohárovém zápase jsme opět zvládli pokutové kopy - doma jsme remizovali s Vítkovicemi 0:0, penaltové drama skončilo 6:5...

V 9. kole jsme si u nás poradili s žižkovskou Viktorií 2:1 po dvou akcích jako přes kopírák, kdy se z voleje trefili Neumann a Šindelář a v tabulce nám patřila stále pěkná 5. příčka.

Jak nám bylo hej na začátku sezóny, ouvej bylo ke konci podzimní části. Začal to Baník Ostrava, když nám v ďolíčku sebral oba body - 0:2. V derby na Letné jsme chtěli potvrdit, že výhra v Edenu nebyla náhodná, ale dostali jsme nářez - 0:5 po zoufalém výkonu.

Ve 12. kole se do branky vrátil Šimurka, proti Drnovicím nepomohlo ani to a ďolíček byl znovu dobyt - 0:1, o kolo později jsme podlehli v Chebu 0:2. Klokanům chyběl "mozek", někdo, kdo by vtiskl hře určitý řád a dodal nápad. To vše zápasy Bohemky ke konci podzimu postrádaly, proto se zelenobílí propadli po super úvodu až na 12.místo.

14. kolo se ve Vršovicích nehrálo, Bohemians měli hostit Brno, ale terén byl v příšerném stavu a zápas byl odložen, stejně tak bylo na jaro přeloženo celé závěrečné podzimní kolo.

Klokani tedy po nádherném začátku, kdy nám všem dělali ohromnou radost, polevili, v závěru podzimu se jim absolutně přestalo dařit a propadli se opět hluboko do spodní poloviny tabulky, jíž vévodila Sparta, následována překvapivě Budějovicemi, v závěru se krčilo trio Hradec Králové, Vítkovice a Dukla. Bohemka měla ztrátu na vedoucí Spartu deset bodů, od 15. příčky ji dělilo bodů pět. V individuálních statistikách se prosazovali dva hráči. Urban si vedl výtečně v hodnocení stoperů, Špak zase zářil mezi útočníky.

Zimní příprava měla několik částí, vedle zápasů doma, kde klokani hráli se slabšími celky ale i s mužstvy zvučnějších jmen (CSKA Moskva - 0:1, Goldstar Soul - 0:1), odehráli zajímavá střetnutí na soustředění v Portugalsku (1.FC Köln - 1:2), vyhráli halový turnaj v Paříži a velmi kvalitní halový turnaj v německém Bayreuthu (Šimurka - nejlepší gólman a Sanytrník - nejlepší střelec turnaje).

Během zimní přestávky jsme zaznamenali několik ztracených duší - byli uvolněni Mlejnek, Vomáčka a Brajer, Gallo odešel na vojnu na Slovensko, Sadílek přestoupil do Ústí nad Labem, Chytra do Brandýsa a Klusáčka stáhla Slavia z hostování. Naopak zelenobílé barvy posílili zkušený obránce Kopřiva, Veselý z Českého Brodu, Hlavsa z Rakovníka, Sojka s Kacafírkem přišli na hostování z Mladé Boleslavi a několik mladíků se vrátilo z vojny. Tomáš Urban koketoval s japonskou Hirošimou, nakonec však zůstal. Klokani lákali znovu Tibora Mičince a dalšího útočníka Chytila ze Slovanu Bratislava, žádný z přestupů se však nerealizoval. Hlavním cílem klokanů bylo vyhnout se sestupovým bojům a konsolidovat kádr a vytvořit perspektivní tým pro příští sezónu.

Úvodní jarní kolo pořádně rozčeřilo poklidné zelenobílé vody. V Olomouci jsme po bezkrevném výkonu utrpěli debakl 0:5, což odnesl trenér Packert, který byl nahrazen dvojicí Mário Buzek, Zdeněk Hruška.

Novou posilou klokanů se stal František Klinovský ze Slovanu Bratislava. V 16. kole klokani konečně zabrali, přehráli zaslouženě Duklu Praha 3:1 (2x Neumann, Klinovský) a nastoupili v této sestavě: Šimurka - Litoš - Čihák (Veselý), Kopřiva, Neumann - Vlček, Sedláček, Klinovský, Lavička - Urban, Špak (Sanytrník), Šimurka zlikvidoval vojákům penaltu.

Po tomto kole FC Bohemians Praha s.r.o. vyloučil ze svých řad Zdeňka Svobodu, bývalého jednatele společnosti, který dostal i zákaz vstupu do ďolíčku. Manažer Lacina toto rozhodnutí zdůvodnil komunistickými praktikami Zdeňka Svobody, nepřímo ho obvinil ze zpronevěry finančních prostředků a z pošpinění dobrého jména Bohemians. V dalším kole se Bohemka výrazně odpoutala ze sestupového pásma vítězstvím ve Vítkovicích 1:0 (Veselý), na sestupovou příčku získala již osmibodový náskok. Náladu klokanům zvedlo i vyhlášení gólu roku - trofej získal Jaroslav Kamenický za krásné ukopnutí proti Liberci.

V 18. kole nás v ďolíčku nachytali sousedé z Edenu, podlehli jsme sešívaným 0:1, rozhodčí neuznal Slavii ještě jeden regulérní gól. Poté přišla dohrávka z podzimu, doma jsme přivítali Brno a bohužel jsme opět neuspěli - 2:3 (Lavička, Špak), i když v závěru jsme byli vyrovnání hodně blízko.

V dalším kole v Liberci jsme neměli nárok - 0:4. To ještě Liberec hrál na začátku druhé půle bez mladého Culka, kterého omylem maséři zamkli na záchodě a chvíli trvalo, než se na to přišlo...

I přes tuto sérii porážek se náš odstup od sestupových míst naštěstí nijak nesnížil. Plzni jsme v dalším kole branku nevstřelili, ale ani Cimbál, zaskakující za zraněného Šimurku, neinkasoval a zápas skončil spravedlivou dělbou bodů - 0:0. Stejným výsledkem 0:0 jsme se rozešli ve 21. kole s Hradcem Králové, když Cimbál nám v Hradci bod výborným výkonem vychytal.

V Českých Budějovicích jsme neuspěli, podlehli jsme 0:2, nutno však přiznat, že na výsledku se výrazně podíleli rozhodčí. Hlavní Krula s pomezním Růžičkou měli zřejmě od počátku jasno, komu připískávat. Takže to odnesl Sanitka směšným vyloučením, rozhodčí otáčeli fauly, druhá branka domácích padla z jasného ofsajdu. Chuť si Bohemka spravila na mužstvu Zlína, které porazila po Litošově falšované střele z přímého kopu 1:0.

Ve čtvrtfinále Českého poháru jsme jeli na Strahov, kde jsme se střetli s úředně domácí Spartou. Podlehli jsme 0:1, když vítězství Spartě zachránil výborný Kouba v její brance, kterého klokani ne a ne překonat. Na Žižkově jsme v poklidném střetnutí rovněž prohráli 0:1.

Ve 25. kole jsme vybojovali i v deseti bod na ostravských Bazalech po remíze 1:1 (Čihák), což znamenalo - pět kol před koncem - že již nemůžeme sestoupit. O týden později přijela do ďolíčku suverénní Sparta, která v případě vítězství mohla v ďolíčku slavit titul. Ovšem takovou potupu, aby si Sparta pronajala k oslavám náš stadión, nemohli klokani dopustit. Šimurka se od začátku zápasu překonával, Čihák se v první půli přehnal kolem obránců Sparty a z těžkého úhlu získal klokanům vedení. Na začátku druhé půle zase sparanští vlajkonoši dostali nápad, odpovídající jejich inteligenci - rozhodli se začít demolovat jim vyhrazený sektor. Vytrhávali železné oplocení a vrhali jej na hřiště. Zápas musel být dvakrát přerušen, až příchod policie sjednal klid. Bohužel deset minut před koncem Siegl překonal poprvé a naposled Šimurku a utkání skončilo remízou 1:1. Sparťané museli oslavy odložit, jejich rowdies si alespoň zbaběle vylili zlost na několika fanoušcích Bohemky, které mlátili v několikanásobné přesile.

V Drnovicích jsme již tak motivováni nebyli - 1:4 (Neumann) - vyloučen byl Lavička. Ve 28. kole k nám zavítali v popředí hrající hraničáři z Chebu a body v ďolíčku nenechali. Prohráli jsme 1:2 (Litoš z penalty), v závěru jsme měli obrovské šance na plichtu, bohužel se neujaly. V Brně se Bohemka rovněž neprosadila - 0:3 po matném výkonu. A tak poslední bod v tomto ligovém ročníku jsme vydolovali ve Vršovicích proti Hradci Králové. Výsledek 2:2 zařídil mladý Vlček, který dal obě branky a brankář Cimbál. Tři střelci Hradce zkoušeli proměnit pokutový kop, dvakrát je Cimbál vychytal, až napotřetí jej Šmarda překonal.

Klokani se tedy zachránili již pět kol před koncem, ale je třeba říci, že pouze v úvodu sezóny naplňovali naše touhy. Poté již předváděli, až na některé výjimky neslané - nemastné výkony. Vynikající obsazení jsme měli na brankářských postech. Impozantní byl Šimurka, v případě potřeby ho zaskočil spolehlivě Cimbál. V obraně tvrdil muziku Urban. Citelně Bohemce chyběl tvůrce hry, někdo jako byli v minulosti Vinš, Mysliveček nebo Pavlík. Celou sezónu nikdo nebyl schopen vzít do ruky dirigentskou taktovku a řídit hru zelenobílých. V útoku odváděl svůj spolehlivý standard Špak. Šimurka, Urban i Špak byli hodnoceni vysoko v "křížkování" Gólu. Urban se dostal do "pražského výběru", sestaveného pražským Večerníkem. Šimurka s Urbanem se dostali vysoko v ligových sestavách deníku Sport.

10:15 | B Tým

logo

SK Petřín Plzeň

logo

Bohemians Praha 1905 B