Úvodní foto

29.03.2006

Ostatní

Autor:

Martin Hudec

Vznik a historie Klubu fair play ČOV

Družstvo fanoušků Bohemians bylo oceněno Českým klubem fair play, a zařadilo se tak do výjimečné společnosti velkých osobností českého sportu. Od roku 1977 uděluje klub fair play při olympijském výboru tyto prestižní ceny, které se těší velké úctě. Zmapujme si historii tohoto klubu, který ocenil i snahu fanoušků Bohemians.

"Budeme si všímat sportovců, kteří vedle snahy o vítězství myslí i na slušnost a sportovní gentlemanství a budeme je dávat za vzor", řekli si v roce 1974 Karel Malina, František Novák a Milan Rikl z Čs.rozhlasu. Takto zcela nenápadně spatřila světlo světa rozhlasová relace "Zlatá za neděli", v níž získávali pomyslné zlaté medaile rytíři sportu - někdy slavní reprezentanti, jindy zcela neznámí závodníci. Nápad se ujal, měl velký ohlas a odtud byl už jen krůček k oficiálnímu založení Klubu fair play při Československém olympijském výboru v roce 1977. Jeho předsedou se stal Miroslav Doležal, člen činohry Národního divadla a dlouholetý atletický činovník. Spolu s ním se na činnosti klubu podíleli sportovní novináři a známí sportovci, např. atleti Vlasta Seifertová-Přikrylová a Jiří Kynos, hokejista Jan Klapáč a další. Klub se hned po svém vzniku připojil k celosvětovým snahám o podporu poctivé hry a navázal kontakty s mezinárodním výborem fair play při UNESCO v Paříži, který začal udělovat ceny, čestné diplomy a děkovné dopisy v roce 1964.

Za čtvrt století od svého vzniku má Klub fair play při ČOV téměř šest set členů. Jejich činy mají různou povahu: někdo přeruší závod, aby pomohl zraněnému soupeři, jiný opraví výrok rozhodčího ve svůj neprospěch, další odvážně zasáhne a zachrání život člověka. Oceňují se i příkladné celoživotní postoje, působení na mládež a propagace myšlenek fair play. Náš klub se zúčastňuje zasedání jak Mezinárodního výboru fair play při UNESCO, tak i nedávno vzniklého Evropského hnutí fair play. Kromě toho uspořádal v devadesátých letech dvě evropská sympozia o problematice fair play, z nichž jednoho se zúčastnil i předseda MOV J.A.Samaranch (1991).

Nejvýznamnější akcí doposud bylo zasedání Mezinárodního výboru fair play a slavnostní předání světových cen a diplomů, které se konalo v září 1998 v sále Karolina. Praha byla teprve pátým světovým městem, kterému se dostalo této pocty.
V roce 1999 byly zřízeny i mezinárodní ceny Evropského hnutí fair play. Český klub fair play byl za dlouholetou aktivní činnost i za příspěvek světovému a evropskému hnutí za čistotu ve sportu jako jeden z prvních touto cenou ještě v roce 1999 vyznamenán. Od roku 1996, po odstoupení Miroslava Doležala, který působí v klubu jako čestný předseda, se stal novým předsedou Jiří Pelikán, dlouholetý atletický činovník a rozhodčí, vedoucí katedry pedagogiky Filozofické fakulty UK. V posledních letech se zapojili do činnosti klubu i významní sportovci jakými jsou Květa Jeriová-Pecková, olympijská medailistka v běhu na lyžích a Jiří Vícha, bývalý reprezentační brankář i trenér, nositel stříbrného olympijského řádu. Novým členem vedení klubu je i významný herec činohry Národního divadla Josef Somr. Není bez zajímavosti, že ve vedení klubu působil až do svého skonu v roce 1995 i známý spisovatel František Nepil.

zdroj: www.olympic.cz