Když se dnes někomu v českém fotbalovém světě řekne Chmelaři, tak dotyčný již netápe a hned je mu jasné, že se mluví o zázraku z Žatecka. Blšany a František Chvalovský to jde k sobě. Bývalý předseda ČMFS nikdy nezastíral, že stojí za celým fotbalovým klubem z Blšan (ostatně sám za něj chytával, a po otcovi gólmanskou řeholi přebral také syn Aleš, který si v malebné vísce zachytal první ligu). Kdysi se o Blšanech mluvilo jako o nejmenší vesničce na světě, kde se hraje první fotbalová liga. Od minulé sezóny tomu tak již není. Po rocích úspěšného zachraňování se Blšany namočily do sestupových vod a spadly o soutěž níže. V neděli pod chmelové žoky přijedou klokani a budou chtít letos poprvé na hřišti soupeře plně bodovat. Jak se jim to povede prozatím nevíme, ale víme to, že Blšany zanechaly na fotbalového fanouška minimálně milý dojem ze svého působění v první lize. Jak se jim sedm let vedlo mezi fotbalovou smetánkou si můžete ve zkratce přečíst v článku.
Prvoligové sezóny Blšan ve zkratce:
Sezona 1998/1999 byla pro Blšany úplně první v 1.lize a zároveň se stala sezónou dosud nejúspěšnější. 2.srpna 1998 se v Teplicích odehrál vůbec první zápas Chmelu v první lize. Na tento historický duel se přišlo podívat 12 089 diváků a ti viděli šokující výhru Blšan 3:1! Tento výsledek předznamenal jednak úspěšnou sezonu, ale vůbec fakt, že Blšany se hodlají v první lize usadit natrvalo a hrát důležitou roli v českém fotbale. Blšany skončily svou první sezonu na skvělém 6. místě, když prakticky až do konce sezony bojovaly o pohárové příčky. Šlo o jedno z největších překvapení sezony.
Domácí zápasy navštívilo plných 55 628 diváků, nikdy předtím ani potom už tolik lidí na stadion v Blšanech za rok nepřišlo. Několikrát byl vyprodán stadion pro 4600 diváků, zápas s Teplicemi údajně vidělo v Blšanech 5450 lidí, těžko říci, jak se tehdy na stadion s mnohem menší kapacitou vešli…Zároveň Blšany v tomto ročníku hrály před vůbec největším publikem ve svých dějinách. V Brně se na Chmelaře přišlo podívat 16 700 lidí, tolik na zápas Blšan nikdy nikde nepřišlo. Tehdy vyhrálo Brno 1:0.
V ročníku 1999/2000 začali chmelaři nejtěžší porážkou, jakou kdy v nejvyšší české lize utrpěli. Baník Ostrava je hned v prvním kole smetl 6:1, ale pak se mužstvo sebralo a dokráčelo do středu tabulky, nakonec se umístilo na 10.pozici. Za mužstvo tehdy chytal mladý brankář Petr Čech, který se záhy stal hvězdou mužstva. V tu dobu ale přesto nikdo nemohl tušit, že jednou bude hrát Ligu mistrů za Chelsea a stane se jedním z nejlepších gólmanů světa. Přesto ho v tomto roce, vlastně už v roce 1999, koupila Sparta. Zaplatila za něj 21 milionůKč, dodnes jde o největší přestup v historii Blšan. Přestože v této sezoně byl tehdy teprve 17-letý brankář Čech již hráčem Sparty, v Blšanech byl na hostování. Na něj i na další hráče se za celou sezonu přišlo podívat více než 50 000 lidí, druhý nejlepší výsledek historie.
Sezona 2000/2001 byl vcelku poklidná. Blšany opět skončily na 10.místě a na stejné pozici byly i po podzimu. Úspěšný byl zejména závěr jara. Už na začátku ročníku 15.9.2000 zvítězil Chmel 4:0 nad Jabloncem a to je dosud nejvyšší výhra, jaké v první lize Blšany dosáhly na vlastním stadionu. Stejným poměrem vyhrály už předtím v Hradci Králové. Když jsme u vlastního stadionu, tak v tomto ročníku ligy na něj přišlo asi 35 000 lidí
V létě roku 2001 si Blšany zahrály Intertoto Cup a přivítaly díky tomu ve vesnici několik zahraničních klubům. Po vyřazení těch slabších vypadly až v semifinále s italskou Brescií Calcio, za kterou v té době chytal třeba brankář Srníček či italský reprezentant Biaggio. I ti přijeli hrát fotbal do Blšan. Všichni na tu dobu rádi vzpomínají…
Rozporuplný ročník 2001/2002. Úvodní zápas podzimu se hrál už na konci července a začátek sezony byl pro Blšany z říše snů. Do malé severočeské vesničky přijela v té době jasně vládnoucí a zdánlivě neohrozitelná Sparta Praha. Mistrovský tým se přijel do Blšan rozehrát a získat pohodlné tři body. Jenže se zrodil jeden z nejobdivovanějších výsledků Blšan. Chmelaři po skvělém výkonu vyprovodily vysoce favorizovanou Spartu jasně 3:0 a o tomto šoku psala média dlouhou dobu. Jenže další vývoj obou klubů byl právě opačný. Zatímco Sparta po této blamáži šla nahoru a uspěla skvěle v Lize mistrů, Blšany zažily velmi špatnou sezónu. Na senzační úvod se nepodařilo navázat a podzim ukončil Chmel až na předposlední 15.příčce. Ani první polovina jara nevyšla a osud se zdál být zpečetěn. Jenže pak se dostaly do obrovské finanční krize Drnovice, odešla jim většina hráčů a to Blšany zachránilo. V posledních kolech dohnaly ztrátu na neschopné Drnovice hrající s torzem a problémy vůbec slepit jedenáctku a zajistily si záchranu. Drnovice pak byly nuceny klesnout až do 3.ligy… Nakonec skončili chmelaři na 14. místě, posledním nesestupovém. Bylo to trochu i štěstí, že pomohly svou krizí Drnovice. V té sezoně navštívilo domácí zápasy Blšan téměř 40 000 lidí.
Sezona 2002/2003 přinesla jisté uklidnění. Mužstvo hrálo celý podzim v klidném středu tabulky a v podobném duchu pokračovalo zpočátku i na jaře. Včas si zachránilo ligovou příslušnost a i když závěr soutěže již zdaleka nevyšel podle představ, Blšany díky vybudovanému náskoku klesly jen na 14.místo, které stále zajišťovalo záchranu. V tuto sezonu hrál za Blšany například vicemistr Evropy z roku 1996 Jiří Němec. Jinak se tento ročník nevyznačoval ničím výjimečným. I když právě fakt, že Blšany nehrály o holou záchranu, se v kontextu s ostatními sezonami může zdát jako poměrně dost výjimečný. Za celý ročník přišlo na stadion Blšan necelých 40 000 diváků.
Ročník 2003/2004 byl pro Blšany velmi složitý. Blšany nestihly zrekonstruovat svůj stadion tak, aby vyhověl novým požadavkům ČMFS a tak přišel pro Chmelaře krutý trest- museli si najít náhradní stadion. Azyl jim pro podzimní část soutěže poskytla Příbram a tak se vrcholný fotbal ze Žatecka na čas nuceně odstěhoval. Blšanům se však nedařilo a na podzim se brzy staly otloukánkem soutěže, každý je porážel. Trenér Bittengel byl odvolán a na lavičku nastoupil nový trenér Michal Bílek, který klub zvedl jen na několik kol. Výsledky mužstva byly mizerné a navíc nechodili diváci, jejich počet na domácí zápasy trvale klesal, až na duel Blšan s Jabloncem přišlo pouhých a neuvěřitelných 51diváků! Tato prachbídná návštěva se stala historickým rekordem a ostudou zároveň. Aspoň si však všichni uvědomili, že je třeba za každou cenu zápasy Chmelu vrátit tam kam patří- do Blšan.
A tak byl na jaře 2004 otevřen zrekonstruovaný a zmenšený stadion pro 2300 diváků, všechna místa na sezení. Pozice klubu v tabulce ale byla zdánlivě beznadějná. Jen 9 bodů po podzimu, a jasně poslední místo dávali jen minimální naděje na záchranu. Jenže v zimě přišel z Teplic, zatím jen na hostování, útočník Luděk Zelenka. Mnohými odepisovaný hráč začal dávat důležité góly a zajišťoval jedno vítězství za druhým. Stadion byl po většinu zápasů vyprodaný a mužstvo postupně dohánělo svou ztrátu a na konci soutěže uniklo sestupu, když skončilo na 13.příčce. Po podzimní části se toto umístění stalo zázračným úspěchem.
Pro sezonu 2004/2005 klub posílil a za cíl si vytkl střed tabulky. Bohužel těžký los na začátku uvrhl mužstvo znovu na dno a pak přišla opět rána seshora. V září vypršel termín, do kterého měly Blšany instalovat na stadion osvětlení. Nestalo se tak a proto nastala známá a obávaná situace- klub si opět musel hledat náhradní stadion. Tentokrát sehrál zbytek podzimu v Praze na Žižkově. Klub přišel opět o peníze a podporu fanoušků, navíc zápasy opět znovu valnou návštěvnost. Naštěstí tentokrát nebyly tak citelně ovlivněny výsledky a Blšanům se podařilo skončit podzim pohodlně mimo pásmo sestupu.
Jenže nutnost postavit umělé osvětlení vysála rozpočet klub a ten tak měl zaděláno na horkou zimu. Během ní dlužil hráčům i trenérovi, ti hrozili stávkou a atmosféra byla špatná. Celá nepříjemná situace musela být řešena odchodem tří klíčových hráčů a získané peníze zacelily aspoň ty největší finanční těžkosti aby Blšany, byť oslabené, mohly v relativním klidu odehrát jarní část ligy.
Naštěstí příchod mladých hráčů většinou na hostování stačil důležité postavy podzimu nahradit. Blšany odehrály lepší jaro než podzim a dokázaly v 14 zápasech vybojovat 16 bodů. To stačilo na konečné 12.místo, nejlepší za poslední čtyři roky. Za celý ročník vstřelil Chmel pouhých 25 gólů, ani ne jeden na zápas, to bylo společně s poslední Opavou nejméně. Ale hraje se na body a těch do Blšan přišlo dostatek. Nicméně možná i nedostatek gólů způsobil, že za celý rok vidělo domácí zápasy Blšan jen něco přes 20 tisíc lidí…
Do ročníku 2005/2006 šly Blšany opět s tradiční snahou- zachránit se. Po letním odchodu klíčových hráčů Chvalovského, Sýkory a Mullera přišlo do klubu několik mladých hráčů na hostování. Kromě zhruba 20-letých mladíků i jedna hvězda- Filip Dort, i on ale jen na hostování. Po celý podzim se mužstvo plácalo na hranici sestupových příček. Blšany nezvládly domácí utkání s papírově slabšími soupeři, ale později obraly o body silná mužstva i na jejich hřištích. Pomohl k tomu brankář Daněk, který hostoval z Ostravy a po špatných výkonech na začátku sezony se v říjnu a hlavně listopadu dostal vynikající formy. Ani to ale nezabránilo konečnému neúspěchu, když mužstvo ukončilo podzim na předposledním 15.místě se stejným počtem bodů Konečně jsme odehráli celý podzim na domácích stadinou, ale po dobrém začátku se počet diváků na zápasech ke konci podzimu výrazně snižoval.
Blšany ve své krátké historii vyprodukovaly neuvěřitelné množství talentů (Šimák, Velkoborský, Drsek) a ve žlutomodrém dresu si dokonce zahrál například Jiří Němec, Roman Hogen nebo Patrik Gedeon, v brance malé vesničky v té době stával Petr Čech. Zní to jako pohádka....ale tahle nemá tak dobrý konec.
Blšany zmizely z prvoligové mapy a v současné době je trenérem mužstva bývalá zelenobílá legenda Přemysl Bičovský a v kádru má nekolik zajímavých jmen. Je veřejným tajemstvím. že Blšany působí jako farmářský celek prvoligového Mostu, a tak jsou na soupisce hráči z Bulharska, Albánie nebo dokonce z Ghany, které vypátrali skauti Mostu a poslali je do Blšan na hostování. V Blšanech je také bývalá gólmanská trojka Bohemky Filip Rada a například v obraně nastupuje ex-slávista Zachariáš. Souboj z loňského roku si mohou zopakovat elitní kanonýři Slezák s Psohlavcem, kterého si Blšany stáhly na hostování. Vedení klubu ještě pár dní před startem druholigové soutěže nevědělo, jestli mužstvo k zápasům nastoupí, a tak si se stanovením cílů na sezónu přílišné problémy nedělalo. Od Blšan se tentokráte zázraky nečekají. Ale kdoví, třeba překvapí stejně jako před sedmi lety...
Ve spolupráci s www.chmel-blsany.ic.cz