Stát či nestát. Taková je otázka pro fotbalové funkcionáře a činovníky svazu, na kterou budou muset najít odpověď v následujících dnech. Fanoušci skandují "Nechceme sedět" a přidávají se k nim další příznivci z ligových klubů. Diskuse se rozbíhá i v médiích. V úterním vydání deníku 24 HODIN vyšel o této problematice obsáhlý materiál, který vám v článku předkládáme. Pokud máte k tomuto tématu zajímavé podněty či připomínky, můžete je posílat na email redakce24h@24hodin.cz.
HLAVNÍ ČLÁNEK - Vzkaz divákům: Seďte jako slepice na hřadě!Zrušení tribuny ke stání na stadionu Bohemians 1905 vyvolalo ve fotbalové veřejnosti bouřlivou reakci. Českomoravský svaz však trvá pevně na svých regulích – žádnou výjimku pro sektor na stání povolit nehodlá. FOTBAL – „Podle licenčního manuálu, který v únoru 2004 schválil výkonný výbor svazu i UEFA, musejí být všechna místa na stadionech nejvyšší soutěže k sezení. To je pro mě jako licenčního manažera jediné hledisko,“ zdůvodňuje Stanislav Rýznar z ČMFS, proč svaz smetl ze stolu požadavek Klokanů na udržení tribuny ke stání. „Sama UEFA říká, že čím bezpečnější stadion, tím lepší. Podle jejího pohledu dokonce nesmí být možnost, aby diváci stáli,“ připojil Rýznar.
Jak toho ale chce svaz docílit? Až Klokani osadí tribunu sedadly, fanoušci budou sedět jako slepice na hřadě, nebo si stoupnou a budou po sedačkách dupat a skákat? Bude na stadionech nějaká skupina, která bude stojící diváky umravňovat, aby si snad sedli? Nebo bude u každého sedadla bezpečnostní pás jako v letadle? „Já nemohu za UEFA mluvit, nedokážu říct, jak si toto nařízení představuje realizovat,“ přiznává Rýznar.
Přitom v zahraničí, například v Německu, je běžné, že kotle stojí. Třeba v Dortmundu pověstná strmá jižní tribuna, která pojme pětadvacet tisíc diváků, tedy skoro trojnásobek kapacity Ďolíčku. „Je to krátkozrakost, poukazovat na tyhle případy v zahraničí,“ tvrdí Rýznar. „I v tom Dortmundu jsou sedadla, ale sklopná a se zábradlím. Když divák stojí, opírá se o něj, když sedí, dívá se na hřiště jeho průzorem,“ podotkl licenční manažer. Se svazovou komisí a zástupcem ministerstva vnitra prý od konce loňského roku podnikal inspekční cesty po stadionech 1. a 2. ligy. „S policií a svazem teď vyhodnotíme, jaká jsou kde úskalí a jak od nové sezóny postupovat. Konkrétní poznatky ale zatím zveřejňovat nemůžu,“ prohlásil Rýznar. Vrátit zpátky tribuny k stání ale odmítá. „Chceme, aby se z fotbalu stala bezpečná show pro celou rodinu. Zrušení míst stání s tím z pohledu komfortu souvisí,“ uzavřel licenční manažer svazu.
Štěpán Etrych
KOMENTÁŘ: My sedět nechceme!
„My sedět nechceme!“ a „Tady sedět nebudem!“ bouřila ve 2. půli při sobotním postupovém zápase Bohemians 1905 - Žižkov ve vršovickém Ďolíčku zaplněná tribuna k stání. Mimochodem vynikající tribuna fanoušků. Přesto Stanislav Rýznar, který ve fotbalovém svazu zodpovídá za vybavení stadionů, tvrdošíjně trvá na svém: „Místa k stání rozhodně nepovolíme!“ Nechápu! V Dortmundu stojí při bundeslize 25 tisíc diváků, jde to i při zápasech Bayernu Mnichov, ale u nás jsme zase papežštější než papež. Při ligových utkáních musíme mít normy jako při evropských pohárech. Přitom co je záměrem, aby všechny ligové stánky měly podle svazového projektu Stadiony 2003 pouze místa k sezení? Především bezpečnost a pak také komfort návštěvníků. A jak to vypadá v praxi? Policisté tvrdí, že je mnohem nebezpečnější a obtížnější zasahovat v sektoru k sezení, kde navíc hoří a létají vzduchem sedačky, než v prostorech, kde lidé stojí. To se opakuje pravidelně při derby pražských „S“ na Strahově. Stání vadí, rasismus nikoli.
Navíc ze svazu nikomu nevadí, že stadionem od první do poslední minuty znějí rasistická, fašistická a antisemitská hesla. Hlavně, že tam mají místa k sezení! A že na nich vlajkonoši stojí, což je mnohem nebezpečnější, než kdyby stáli na betonových schodech? Předpis je holt předpis. A komfort? Kdeže! Zkuste si v listopadovém či únorovém mrazu sednout do plastového lavoru na nekryté tribuně! Autor těchto řádků tak učinil a pak se více než čtvrt roku potýkal s ošklivým zánětem močových cest. Povolte to všude! Některé kluby namítají, že už musely do svých stadionů investovat, tak nač by se měla nyní Bohemians 1905 udělovat výjimka. A proč výjimka? Naopak, všem klubům by mělo být povoleno vytvořit sektory k stání znovu. Výsledek? Zvedla by se jim návštěvnost. Vždyť téměř na každém stadionu, kde nuceně zřídili všechna místa k sezení, tak se návštěvnost rázem snížila (krom toho, že se většinou zvedlo vstupné). Naopak, majitel hokejové Sparty Antonín Charouz nechal před časem z dnešní T-Mobile Areny pro vlajkonoše odstranit za bránami sedačky a jaká je tam dnes atmosféra? Mistrovská!
Když chtějí lidé na fotbale stát, ať stojí. Na Bohemce měli letos po Spartě druhou nejvyšší návštěvnost na fotbalových stadionech v celém Česku. A k žádnému neštěstí nedošlo. Navíc, když je v hledišti téměř deset tisíc lidí, tak je z bezpečnostního hlediska přece úplně jedno, jestli se dole na trávníku hraje první liga, druhá liga nebo divize. A že diváci vnikli po sobotním utkání na hřiště a došlo i k nějaké potyčce s příznivci Viktorky? To přece vůbec není problém sedaček či ochodů z stání, ale pořádného oplocení, které musí být před startem nové sezony řádně upraveno a zesíleno.
Pavel Procházka
Šéfredaktor 24 HODIN
STANOVISKO: Co chtějí Klokani?
Jak zněla návrh Bohemians 1905 k Ligovému shromáždění, aby mohli i v Gambrinus lize využívat tribunu na stání? „Umožnit, aby na stadionech 1. a 2. ligy, kde jsou pro to vhodné podmínky, byly vyhrazeny sektory na stání domácích i hostujících fanoušků při zajištění souvisejících organizačních a bezpečnostních opatřen,“ říká předseda představenstva Bohemians 1905 Emil Kristek. „V žádném případě jsem nenavrhoval, aby na stadionech byly odstraňovány sedačky, pokud tak domácí klub nechce. Navrhuji pouze libovolnou možnost využití prostorů na stání tak, jak je tomu například v německé bundeslize. Toto opatření se bude týkat samozřejmě jen domácích soutěží. V rámci evropských pohárů budeme plně respektován reglement UEFA pro tyto soutěže.“