Úvodní foto

17.11.2009

Ostatní

Zeleno-bílá vzpomínka na revoluci

Fanoušci Bohemky jsou zářným příkladem změny společnosti, postavili se osudu.

17. listopad 1989 – v historii Bohemky nijak zvlášť významné datum. Klokani hráli nejvyšší československou soutěž a fanoušci Klokanů mohli v tomto období smutnit, protože hned následující víkend Bohemka prohrála v Banské Bystrici 0:3. Takže žádná sláva, snad jen pro zajímavost sestava z tehdejšího zápasu, který se hrál na Slovensku 19. 11. 1989: Kouba - Petrouš, Beznoska, Janů, Sadílek - Vinš, Jakubec, Holota, Chlpík (46. Žárský) - Siva, Šindelář (60. Šišma). Lidé tehdy ale mysleli na jiné věci než na fotbal. To dokládá například návštěva na vršovické derby se Slavií. Na začátku prosince 1989 na něj do Ďolíčku přišlo jen 3 692 diváků. Teď jsme zvyklí na jiné návštěvy…

17. listopad 1989 – v historii Československa velmi významné datum. Tento den je symbolem pádu komunismu v Československu a nástupu demokracie. Sametová revoluce zasáhla do života nás všech a v těchto dnech si připomínáme její dvacáté výročí. „Ačkoliv se může zdát mnoha lidem odtažitá tématika výročí sametové revoluce a Bohemky, osobně v tom vidím velkou symboliku. Myslím, že Bohemka a její fanoušci jsou zářným příkladem, co se po revoluci změnilo. Václav Havel a další i v těchto dnech často připomínají, že se nelze spokojit jen se samotnou změnou politického systému, ale je třeba být v demokracii neustále aktivní a často zmiňují občanskou angažovanost a různé iniciativy. Případ záchrany Bohemky je skvělou ukázkou toho, jak občané – fanoušci díky své iniciativě a práci zlomili chod dějin a dokázali, že občanské iniciativy a sdružení mají smysl a dokáží něco změnit. Tato výjimečná akce znovuzrození Bohemky, nejen sbírka, ale i aktivity mnoha fanoušků v různých oblastech, které byly potřeba, ukázaly, jak silná může být určitá skupina občanů a že dokáže velké věci. S touto vírou bychom měli hledět i do budoucna, protože Bohemku čeká ještě více podobných bojů. Žádný z nich není ztracen a každý se díky iniciativě lidí dá vyhrát,“ říká Lukáš Přibyl, ředitel Bohemians 1905 a připomíná tak fanouškům jejich důležitou úlohu, kterou sehráli v minulosti a mohou sehrát i v budoucnosti.  „Vždycky se jde postavit byrokracii, nabubřelým podnikatelům, kteří si myslí, že za peníze se dá koupit všechno - historie, věrnost lidí... Myslím, že svými činy právě fanoušci Bohemky naplňují odkaz dvacet let staré revoluce a slova politiků o občanské angažovanosti,“ dodává.

Na dvacet let staré události se v těchto dnech vzpomíná i v Ďolíčku. Odlehčenou formou na své osudy v tehdejší revoluční době vzpomínají někteří pamětníci z řad Bohemky. Více v Bohemka TV.