10.08.2024

Report

Bohemka v derby Spartě podlehla

Průběh utkání v Ďolíčku tak trochu kopíroval jarní souboj z minulé sezony. Klokani šli opět krátce před pauzou do vedení, ale Sparta ještě v nastaveném stihla srovnat. Ve druhém poločase Letenští krátce po hodině hry dokázali otočit vývoj ve svůj prospěch a těsné vedení už si vzít nenechali.

Do derby s pražskou Spartou vyrukovali Bohemians s velmi ofenzivní základní jedenáctkou. Uprostřed záložní řady se ukázal Ristovski po boku Čermáka. V útoku pak spolupracovalo trio Drchal, Matoušek a Yusuf. Oproti minulému zápasu pravý kraj hřiště obsadil Adam Kadlec. Bahrajnský útočník se postaral o první zakončení. Centrem ho oslovil Kadlec, ale forvard Bohemky hlavičkoval mimo tři tyče. Hosté z Letné odpověděli zanedlouho. Daněk dostal míč na středu branky za šestnáctkou a okamžitě do vyložené šance uvolnil Wiesnera. Pravý bek hostů pálil tváří v tvář Reichlovi, který ho skvěle vychytal.

Ve třinácté minutě zápasu se do palebné pozice protlačil Matoušek. Jeho rána zpoza šestnáctky byla tečovaná a Vindahl s ní neměl výrazné starosti. O poznání nebezpečnější byla následná akce hostujícího týmu. Imanol křížným pasem na zadní tyč přesně našel Wiesnera. Pravonohý zadák hlavou připravil balon na levou nohu Daňkovi. Záložník Sparty pálil z voleje prudce k levé tyči, kde tygřím skokem naprosto fantasticky zasáhl Reichl.

Další střelecký pokus měl na svědomí Kairinen. Přízemní střelu k pravé tyči zvládl strážce branky Klokanů také zlikvidovat. Stejně úspěšně si vedl i o pár minut později, kdy čelil projektilu z kopačky Wiesnera. V akci se ukázal také střídající Ryneš. Levonohý univerzál prudkým centrem posadil balon na hlavu Tucimu. Albánský útočník se na přední tyči položil do centrovaného míče, hlavou však prostor mezi třemi tyčemi minul.

Vedoucí gól měli naopak na svědomí Zelenobílí. Slabou hlavičku Vitíka přečetl Yusuf, píchnul si míč přes Rosse a utíkal směrem k brance. Brankář Vindahl proti němu vyběhl, s čímž si však Yusuf poradil a střelou k levé tyči nechal v Ďolíčku propuknout poprvé v zápase gólovou radost.

První poločas nakonec neskončil vedením Bohemians. V nastaveném čase měl na útočné polovině balon v držení Wiesner. Šajtlí oslovil útočníka Tuciho, který se do míče položil opravdu nádherně levou nohou a jeho bomba se zastavila až v síti.

Ve druhém poločase střídající Jánoš vyslal pasem podél postranní čáry na zteč Drchala. Blonďatý útočník si navedl míč na levou nohu, jíž také vypálil na bližší tyč. U ní byl včas gólman Vindahl, který míč ukryl v rukavicích. Později pro změnu střílel Yusuf, jenže napodruhé si na gólmana Sparty už nepřišel.

Krátce po uplynutí hodiny hry Sparta otočila vývoj zápasu. Haraslín se udržel na hraně ofsajdové lajny, díky čemuž mohl pokračovat za dlouhým pasem. Míč si převzal, ale v dobré pozici nestřílel. Namísto vlastního zakončení volil přihrávku před odkrytou branku Birmančevićovi. Srbský záložník měl už lehkou práci, když poslal balon do prázdné branky. Situaci ještě zkoumal videorozhodčí, jehož verdikt potvrdil, že gól Letenských byl regulérní.

Spojení mezi hlavním sudím a videem bylo obnoveno zanedlouho znovu. Yusuf se dostal přes Rosse, následně zdolal i zábranu v podobě posledního Vitíka. Druhý jmenovaný ho však rozhodil a bahrajnský útočník upadl na trávník. Klokani se dožadovali nařízení přímého kopu a červené karty pro sparťanského zadáka. Ani po přezkumu u videa ke změně počtu hráčů na hřišti nedošlo. Síly do útoku vrhla Bohemka, ale Čermákův centr čtvrt hodiny před koncem nezužitkoval žádný z hráčů v zeleném. Naopak do rychlého protiútoku se vrhli rudí. Olatunji se nejprve neprosadil, ovšem dostal míč ještě k Haraslínovi. Slovenský záložník si přehodil míč na levou nohu, kterou se nebál tvrdě vystřelit. Projektil hráče, jenž se ukázal i na letošním EURU, minul o decimetry pravou tyč branky Bohemians.

Pět minut před koncem základní hrací doby Krasniqi roztáhl hru doprava na Sadílka. Středopolař s kapitánskou páskou na ruce měl na noze pojistku. Zkoušel překonat Reichla střelou k pravé tyči, avšak nakonec střela letěla vedle. Zelenobílí ani v nastaveném čase podruhé v zápase míč do sítě nedostali. V derby jsme tedy Spartě podlehli těsně 1:2.

Ohlasy

Jaroslav Veselý

Zápasy se Spartou mi přijdou podobné. Když už jsme se dostali do vedení, tak zkušený tým si poločas dohraje. To byl klíčový moment zápasu. Nehráli jsme špatně v závěru prvního poločasu, ale v některých momentech už byla vidět nižší koncentrace. Největší rozdíl mezi oběma týmy byl v řešení přechodové fáze. Sparta měla větší kvalitu, naopak my udělali dost nepřesností. Situace u druhé branky byla z hlediska defenzivy řešitelná. Sparta si vítězství uhájili a vyhrála zaslouženě.

Lars Friis

AC Sparta Praha

Po čtyřech kolech máme 12 bodů stejně jako před rokem. Jsem hlavně rád za výhru, odvedli jsme a odvádíme dobrou práci. Vyhráli jsme všechna čtyři utkání, to je třeba udržet. Zároveň hrajeme o evropské poháry, je to těžké, ale nestěžujeme si. Takhle to chceme. Pokud budeme do každého zápasu vstupovat s takovým odhodláním jako dnes, můžeme každý vyhrát. Viděl jsem pozitiva, třeba přístup našeho týmu, nebo jak jsme reagovali, když jsme prohrávali. Po výhře mám čistou hlavu na úterní odvetu s FCSB. Máme představu, jak zápas v Bukurešti bude vypadat. Mám plán, jak tam chceme hrát, ale víc vám k tomu neřeknu.