Úvodní foto

28.04.2012

Ostatní

Vejsadova Bohemka zrušena

Na světě je v současné době pouze Bohemians 1905 a Bohemians Praha ze Střížkova.<br />

Dnes v pátek 27. dubna vzešla na svět informace o ukončení členství Vejsadovy Bohemky v strukturách FAČR. Z jakého důvodu Výkonný výbor takto rozhodl se můžete dočíst ze zprávy ČTK:

Praha 27. dubna (ČTK) - Výkonný výbor FAČR ukončil k 1. červenci členství fotbalovým klubům FK Drnovice a FC Bohemians Praha kvůli tomu, že jsou oba kluby z nižších soutěží v insolvenci. V kauze tří Bohemek tak zůstávají jen dvě - prvoligoví Bohemians 1905 a druholigoví Bohemians Praha.

"Stanovy nám umožňují vyloučit klub, který je v insolvenci. Zástupce obou klubů jsme pozvali, dorazily jen Drnovice, jelikož zástupce FC Bohemians si pozvánku nevyzvedl. I tak jsme postupovali podle práva, které máme, a rozhodli jsme se oba kluby vyloučit z našich řad k 1. červenci, aby se to nedotklo rozehraných soutěží," uvedl předseda FAČR Miroslav Pelta.

Ten si při nástupu do funkce dal za úkol vyřešit kauzu tří Bohemek. "Toto je začátek. Bude ale muset následovat více úkonů. Teď máme ze tří Bohemek dvě, a to je důležité. Máme také pokyny od UEFA, že nebudou nic rozhodovat směrem k Bohemkám, dokud to sami nebudeme mít vyřešené. Teď jim můžeme ukázat, že je tady vůle tu naši noční můru řešit," dodal Pelta.

Asociace ale odmítla, že by byl klub FC Bohemians Praha vyloučen jen kvůli kauze Bohemians. Důvodem je konkurzní řízení, ve kterém se klub nachází. "Při tvorbě nových stanov jsme chtěli řešit problém s kluby, které jsou v insolvenci nebo v konkurzním řízení. Pak totiž nejsou schopné plnit své povinnosti, které musí plnit každý člen. Není to jen o profesionálních smlouvách, ale i o práci s mládeží," uvedl místopředseda FAČR Jindřich Rajchl.

Oba kluby se mohou o členství znovu přihlásit. "Přihlášku může podat kdokoli. Nebylo by to členství odvozené, ale originální. Byl by to úplně nový člen, byť by za ním stáli stejní lidé. Samozřejmě ale jejich přijetí musí přijmout výkonný výbor," dodal Rajchl.

Klub FK Drnovice hrál až do roku 2005 první ligu, pak ale kvůli finančním problémům sestoupil a následně zkrachoval. V současnosti hraje 1. B třídu Jihomoravského kraje. 

Podobně je na tom klub FC Bohemians Praha, který je jednou ze tří odnoží vzniklou v rámci složitého nástupnictví po původním slavném klubu FC Bohemians Praha, který se v roce 2005 dostal do konkurzu. Tehdejší majitel Michal Vejsada v roce 2009 přihlásil klub do nejnižší pražské soutěže, v současnosti hraje II. pražskou třídu.