Úvodní foto

15.05.2013

Ostatní

Soud zprostil obžaloby předsedu dozorčí rady Svobodu

Odvolací městský soud s definitivní platností zprostil obžaloby Petra Svobodu.

Odvolací Městský soud v Praze v úterý s definitivní platností zprostil obžaloby předsedu dozorčí rady fotbalového klubu Bohemians Praha 1905 Petra Svobodu. Podle obžaloby neoprávněně převedl práva k několika hráčům. Prvoinstanční soud mu za to naposledy loni v prosinci uložil tříletou podmínku a povinnost nahradit více než osmimilionovou škodu. Odvolací soud však dnes konstatoval, že skutek není trestným činem.

Svoboda podle obžaloby spolu s bývalým ředitelem klubu Lukášem Přibylem, který loni zemřel, bez souhlasu správce konkurzní podstaty převedli práva k třem hráčům, která byla zapsána od září 2008 v konkurzní podstatě společnosti FC Bohemians Praha. Peníze z přestupů podle spisu nevložili do konkurzní podstaty, ale použili na chod klubu.

Přibyl se Svobodou jako členové představenstva Bohemians 1905 v polovině dubna 2009 uzavřeli s německým klubem Schalke 04 smlouvu o přestupu Jana Morávka za 2.250.000 eur (zhruba 55 milionů korun). Na začátku roku 2010 pak uzavřeli smlouvy o přestupu Marka Hovorky do Jablonce a Michala Škody do Viktorie Jirny. Za oba hráče Bohemians 1905 (nyní Bohemians Praha 1905) inkasovali celkem 744.000 korun.

Nakládat s právy hráčů ale mohl údajně jen správce konkurzní podstaty nebo jím pověřený člověk. Přibyl a Svoboda o tom podle obžaloby věděli, správce konkurzní podstaty Jan Draslar je na to opakovaně upozornil. Oba s ním údajně odmítali spolupracovat a ani nereagovali na výzvu, aby peníze, které klub za fotbalisty dostal, vložili do konkurzní podstaty. Přibyl se Svobodou vždy odmítali, že jednali protiprávně.

Městský soud se ale dnes přiklonil na Svobodovu stranu a vyhověl jeho odvolání. "Pokud se pan Svoboda podílel na zhodnocení hráčů, tak proč by peníze za toto zhodnocení měly připadnout úpadci, který na tom neměl žádnou zásluhu," prohlásil předseda odvolacího senátu Dušan Paška. V době vyhlášení konkurzu měli podle něho navíc hráči uzavřené smlouvy s klubem a nikoli s úpadcem.

O Draslarových upozorněních klub podle dřívějšího vyjádření Přibyla věděl, nechal si však raději vypracovat právní analýzu u advokátní kanceláře. Ta podle bývalého ředitele klubu obsahovala závěr, že klub může Morávka a případně i další hráče prodat.

Obvodní soud pro Prahu 10 oba muže v roce 2011 uznal vinnými v plném rozsahu a potrestal je tříletou podmínkou. Po zrušení verdiktu odvolacím soudem a Přibylově smrti soud loni v prosinci uznal Svobodu vinného pouze za přestup Morávka a Hovorky.

Zdroj: ČTK (www.ctk.cz)