Úvodní foto

28.11.2009

Ostatní

Jan Morávek přestupuje do Schalke 04

Domácí fotbalový přestup léta je skutečností. Bohemians 1905 se dohodli s bundesligovým Schalke 04. <br />

Bohemians 1905 se dohodli s bundesligovým Schalke 04 na přestupu devatenáctiletého záložníka Jana Morávka. Hráč v předním německém klubu podepsal smlouvu na čtyři roky a nastoupí tam již příští týden na začátek letní přípravy. "Je to pro Bohemku historický moment. Přejeme Honzovi hodně štěstí a věříme, že bude i v budoucnu skvěle reprezentovat Bohemku i celý český fotbal," řekl Lukáš Přibyl, ředitel Bohemians 1905. "Na Bohemku budu vzpomínat jen v dobrém. Byli tady skvělí trenéři, skvělí lidé a vynikající fanoušci. Rád se sem jednou vrátím," prohlásil Jan Morávek. 

O přestupu Jana Morávka do bundesligového Schalke 04 se již dlouho spekulovalo, v lednu byl talentovaný záložník v tomto klubu na týdenní stáži. „Od začátku pro nás bylo Schalke klubem číslo jedna. Shodli jsme se na tom i s Honzou, protože jeho pohled byl pro nás velmi důležitý. Od prvních kroků jsme postupovali ve shodě s hráčem, jeho rodiči i manažerem Stejskalem,“ popisuje vývoj jednání Lukáš Přibyl, ředitel Bohemians 1905. „Před sezonou jsme slíbili fanouškům, že Honza celý rok zůstane. I když bylo hodně nabídek z domácí ligy i ze zahraničí, jednoznačně jsme upřednostňovali přestup do Schalke, které ho dlouhodobě sledovalo,“ dodal Přibyl.

Kluby se na podmínkách přestupu dohodly již na začátku letošního jara. „Chtěli jsme předejít všem právním spekulacím, které provázejí většinu přestupů z Bohemky. Honza přestoupil dle všech platných předpisů. V Bohemce vyrůstal od přípravky, a svým přestupem tak vrací investici, kterou do něj Bohemka vložila,“ řekl ředitel Bohemians 1905. Nyní se doladily podmínky pro hráče, který v těchto dnech v Německu vybírá byt a zařizuje potřebné formality. „V Bohemce jsem od šesti let a je to klub mého srdce. Věřím, že si za Bohemku ještě někdy zahraju. Jsem rád, že se loučím postupem do ligy. Bohemka pro mě znamená hodně, ale je čas se posunout dál. Nikdy jsem nehrál za jiný klub, čeká mě velká změna, ale věřím, že na ni jsem připraven. Zdejší prostředí už znám z lednové stáže, znám i většinu spoluhráčů,“ říká čerstvý maturant a držitel řidičského průkazu. To vše stihl během letošního jara při svých fotbalových povinnostech.

Přestupovou částku kluby neuvedly. „Je to největší přestup v historii Bohemky. Částka se skládá z mnoha výkonnostních bonusů, takže tu konečnou nejde v tuto chvíli přesně specifikovat,“ podotkl Přibyl. „Dlouho jsme volili správný tým pro Honzu. Nerozhodovali jsme se na základě nejvyšší nabídky, ale na základě klubové filosofie Schalke, aby měl Honza šanci se prosadit,“ popsal proces rozhodování Lukáš Přibyl. Během jara se však vyměnilo sportovní vedení v Schalke 04 a Jan Morávek přichází do klubu v době, kdy nastupuje nový kouč Felix Magath. „Jeho příchod jsem přijal naprosto pozitivně. Vždyť on je v Německu jeden z nejlepších a nejúspěšnějších trenérů. Měl výsledky v Bayernu, získal tam dvakrát double za sebou. S Wolfsburgem taky získal titul. Sbírá jeden úspěch za druhým. Ale vím taky, že je hodně tvrdý,“ popisuje svého nového trenéra devatenáctiletý talent. Právě Wolfsburg s trenérem Magathem byl v minulosti jedním ze zájemců o Morávkovy služby.

Jan Morávek se narodil 1. listopadu 1989. S fotbalem začal v Bohemians v šesti letech a od té doby neoblékl jiný dres. V mužské kategorii se poprvé objevil v sedmnácti letech a ve svém premiérovém zápase dal hned první gól a podílel se na hřišti HFK Olomouc na předposledním postupu Klokanů do nejvyšší soutěže. V ní odehrál 16 zápasů a dal 3 góly. V uplynulé sezoně druhé ligy patřil k oporám Bohemians, v sestavě chyběl jen v šesti zápasech a jako střední záložník dokonce i osmkrát skóroval. V reprezentačních výběrech se poprvé výrazně prosadil na evropském šampionátu devatenáctiletých v Česku, na svém kontě má již jeden start za reprezentační jednadvacítku. V anketě Talent roku 2008 obsadil druhé místo. Má přítelkyni Terezu, která s ním odchází do Německa.